گوارگام چیست؟

گوارگام چیست؟

 

گوارگام (Guar Gum) الیافی از دانه گیاه گوار است. این ماده به عنوان ملین استفاده و همچنین برای درمان اسهال، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، چاقی و دیابت استفاده می شود. برای کاهش کلسترول و برای جلوگیری از سخت شدن شریان ها (آترواسکلروز) نیز کاربرد دارد.

در غذاها و نوشیدنی ها از گوارگام (صمغ گوار) به عنوان غلیظ کننده، تثبیت کننده، تعلیق کننده و چسباننده استفاده می شود. در صنایع تولید، گوارگام به عنوان ماده اتصال دهنده در قرص ها و به عنوان عامل غلیظ کننده در لوسیون ها و کرم ها نیز استفاده می شود.

 

سوالات رایج درباره گوارگام

 

در این مقاله به برخی از پر تکرار ترین سوالات مطرح شده در مورد گوارگام خواهیم پرداخت :

 

آیا گوارگام دارای فواید غذایی می باشد؟

بله، اما توجه داشته باشید که در مقادیر بالا، گوارگام ممکن است مضر باشد و می تواند عوارض جانبی منفی ایجاد کند. با این حال، مقدار موجود در غذاهای فرآوری شده احتمالاً مشکلی ایجاد نکند. اگرچه فیبر مانند گوارگام ممکن است برخی از فواید سلامتی را داشته باشد، اما تعیین رژیم غذایی بر اساس غذاهای کامل و فرآوری نشده بهترین راه برای دستیابی به سلامت مطلوب است.

 

آیا گوارگام التهاب زا می باشد؟

تغذیه گوارگام متواند التهاب روده بزرگ را به دنبال بیش فعال سازی سیستم ایمنی، آسیب شیمیایی و عفونی تشدید کند. هشدار به بیماران IBD برای نظارت بر مصرف فیبر گوارگام می تواند راهی برای کاهش شدت التهاب روده باشد.

 

آیا صمغ گوار یک ماده طبیعی است؟

گوارگام که با نام‌های مختلفی از جمله گوما گوار، گاوران گوما گوار و گوم گوار شناخته می‌شود، یک الیاف طبیعی است که از گیاه گیاه‌شناسی Cyamopsis tetragonolobus هندی به دست می‌آید که بیشتر به عنوان گیاه گوار شناخته می‌شود. نام آن از کلمه سانسکریت به معنای “غذای گاو” گرفته شده است.

 

گیاه گوارگام

 

گوارگام چه تاثیری بر بدن دارد؟

گوارگام به دلیل خاصیت ژل سازی، اثرات کاهش دهنده کلسترول و گلوکز را نشان می دهد. همچنین به کاهش وزن و پیشگیری از چاقی کمک می کند. با توجه به ظرفیت تشکیل ژل فیبر محلول در گوارگام، افزایش سیری به دلیل تخلیه آهسته معده حاصل می شود.

 

آیا گوارگام و زانتان گام یکسان هستند؟

گوارگام از دانه ای بومی مناطق گرمسیری آسیا تهیه می شود، در حالی که زانتان گام توسط میکروارگانیسمی به نام Xanthomonas Campestris ساخته می شود. در آشپزخانه نیز تفاوت‌های مهمی در استفاده از صمغ زانتان در مقابل گوارگام هنگام ایجاد غذاهای بدون گلوتن وجود دارد.

 

آیا صمغ گوار قند خون را افزایش می دهد؟

طبق تحقیقات صورت گرفته، افزایش گلوکز خون بعد از مصرف وعده غذایی بدون گوارگام، بیشتر از وعده های غذایی حاوی گوارگام بود. جالب است که در مقابل، افزایش دوز گوارگام منجر به کاهش بیشتر در افزایش انسولین پس از غذا می شود.

 

آیا گوارگام سمی است؟

بر اساس نتایج مطالعات سمیت حاد خوراکی، گوارگام به عنوان سمی حاد در نظر گرفته نمی شود. در مطالعات کوتاه‌مدت و تحت مزمن روی موش‌ها، موش‌های صحرایی، سگ‌ها و میمون‌ها، هیچ گونه عوارض جانبی در بالاترین دوز آزمایش‌شده مشاهده نشد.

 

گوارگام برای چیست و چه کاربردی دارد؟

گوارگام یک فیبر ژل ساز از دانه گیاه گوار (Cyamopsis tetragonoloba) است. این ماده برای غلیظ کردن غذاها و همچنین به عنوان مکمل غذایی استفاده می شود. گوارگام به نرمال شدن رطوبت مدفوع، جذب مایع اضافی در افراد مبتلا به اسهال و نرم شدن مدفوع در افراد مبتلا به یبوست کمک می کند.

 

صمغ گوار

 

آیا گوارگام برای کاهش وزن مفید است؟

با توجه به عوارض جانبی مرتبط با استفاده از گوارگام، خیلی نمی توان آن را گزینه مناسبی برای کاهش وزن دانست.

 

آیا مصرف صمغ گوار برای دیابتی ها مناسب است؟

گوارگام می تواند کنترل قند خون را بهبود بخشد و غلظت LDL-کلسترول سرم را در بیماران دیابتی وابسته به انسولین با هیپرکلسترولمیک خفیف کاهش دهد و در نتیجه عوامل خطر را برای عوارض میکرو و ماکروآنژیوپاتیک کاهش دهد.

 

چرا از گوارگام در غذا استفاده می شود؟

گوارگام معمولا در مواد غذایی به عنوان یک عامل غلیظ کننده استفاده می شود. اگر نتوانید از آرد معمولی در دستور غذاها استفاده کنید و خصوصا برای پخت بدون گلوتن مفید است. از گوارگام در داروها و لوازم آرایشی نیز استفاده می شود.

 

گوارگام یا زانتان گام کدام بهتر است؟

به طور کلی، گوارگام برای غذاهای سرد مانند بستنی یا برای پر کردن شیرینی مناسب است، در حالی که زانتان گام برای محصولات پخته شده بهتر است. زانتان گام انتخاب مناسبی برای نان های مخمر می باشد. غذاهایی با محتوای اسید بالا (مانند آب لیمو) می توانند باعث شوند که گوارگام توانایی غلیظ شدن خود را از دست بدهد.

 

استاندارد مصرف گوارگام چه مقدار می باشد؟

برای غذاهای داغ (خورشت و پودینگ گرم شده) از 1 تا 3 قاشق چایخوری در هر یک لیتر مایع استفاده کنید. برای غذاهای سرد (سس سالاد، بستنی و پودینگ) از 1 تا 2 قاشق چایخوری در هر لیتر مایع استفاده کنید.

چه غذاهایی حاوی گوارگام هستند؟

گوارگام را می توان در سوپ، خورش، بستنی، ماست و مارینادها یافت. گوارگام در شیرهای گیاهی مانند کتان، بادام، نارگیل، سویا و کنف نیز استفاده می شود.

 

کاربرد گوارگام در مواد غذایی

 

گوارگام چه طعمی دارد؟

پودر گوارگام، گواران شناخته می شود. این ماده دارای طعم و عطر بی بو البته با مقداری تلخی می باشد. این ماده بر طعم محصول نهایی در مقادیری که معمولاً استفاده می شود، تأثیر می گذارد.

 

گوارگام چه باکتری هایی را تغذیه می کند؟

مصرف گوارگام نیمه هیدرولیز شده باعث تحریک بیفیدوباکتری ها و باکتری های تولید کننده بوتیرات در روده بزرگ انسان می شود.

 

چه موادی را می توان جایگزین گوارگام کرد؟

زانتان گام می تواند جایگزین گوارگام در طیف گسترده ای از محصولات و نوشیدنی های پخته شده تازه و منجمد، دیپ ها، سس ها، مخلوط سوپ ها و چاشنی ها شود. صمغ کربوکسی متیل سلولز یک پلیمر بسیار خالص و محلول در آب سرد است که از سلولز مشتق شده و معمولاً به عنوان غلیظ کننده، تثبیت کننده یا پخش کننده استفاده می شود.

 

آیا می توانیم گوارگام را در آب مخلوط کنیم؟

گوارگام به آسانی در آب سرد حل می شود و در غلظت های پایین محلولی با ویسکوزیته بالا تشکیل می دهد که با افزایش دما، ویسکوزیته آن افزایش می یابد.

 

فواید گوارگام برای موها چیست؟

گوارگام با چسباندن رطوبت به موها آبرسانی می کند. این ماده به عنوان حالت دهنده عمل می کند و موها را صاف و براق کرده و از شکستگی مو جلوگیری می کند. همچنین وز کردن مو را کاهش داده، از تارهای مو در برابر آلودگی محافظت کرده و از استاتیک شدن مو جلوگیری می کند.

 

فواید گوارگام برای موها

 

گوارگام را چگونه می نوشید؟

به عنوان یک مکمل غذایی، 1.5 گرم (کمتر از 2/1 قاشق چایخوری) را تا سه بار در روز مصرف کنید. پودر را با آب مخلوط کرده و تقریباً 30 دقیقه قبل از غذا بنوشید. از آنجایی که گوارگام یک عامل غلیظ کننده است، اگر مدت کوتاهی پس از مخلوط شدن مصرف نشود، می تواند باعث شود که آب به حالت ژل مانند برسد.

 

چه چیز هایی کلسترول را به سرعت کاهش می دهد؟

فیبر محلول می تواند جذب کلسترول را در جریان خون کاهش دهد. فیبر محلول در غذاهایی مانند بلغور جو دوسر، لوبیا قرمز، کلم بروکسل، سیب و گلابی یافت می شود. پروتئین آب پنیر را اضافه کنید. پروتئین آب پنیر، که در محصولات لبنی یافت می شود، ممکن است بسیاری از مزایای سلامتی نسبت داده شده به لبنیات را به همراه داشته باشد.

غذاهایی که یک رژیم غذایی کم کلسترول را تشکیل می دهند، می توانند به کاهش سطح کلسترول بالا کمک کنند

  • جو دوسر
  • جو و سایر غلات کامل
  • لوبیا
  • بادمجان و بامیه
  • آجیل
  • روغن های گیاهی
  • سیب، انگور، توت فرنگی و مرکبات
  • غذاهای غنی شده با استرول ها و استانول ها

آیا گوارگام نیاز به پختن دارد؟

آرد در هر فنجان مایع که به حدود 8/3 قاشق چایخوری گوارگام تبدیل می شود. گوارگام هنگام حرارت دادن، مانند نشاسته ذرت تجزیه نمی شود. از نظر فنی، برای غلیظ شدن نیازی به حرارت ندارد، اما چند دقیقه طول می کشد تا هیدراته شود، بنابراین گرما به طور کلی توصیه می شود. گوارگام وقتی به مایع اضافه می شود، تمایل به جمع شدن دارد.

 

آیا گوارگام می تواند جایگزین تخم مرغ شود؟

½ تا 1 قاشق چایخوری پودر گوارگام ارگانیک را به ازای هر یک فنجان آرد در صورت استفاده به عنوان جایگزین زرده تخم مرغ اضافه کنید.

 

مقالات مشابه :

 

گوارگام

 

خرید و فروش گوارگام

گروه بازرگانی اکسیر فرایند پارسینا با تجربه سال ها فعالیت در زمینه فروش مواد اولیه غذایی، فروش افزودنی های غذایی، فروش مواد اولیه دارویی و همچنین فروش مواد اولیه شیرینی و شکلات، گوارگام را با قیمتی بسیار مناسب و کیفیت عالی در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

قیمت گوارگام

جهت خرید گوارگام و همچنین اطلاع از قیمت گوارگام ر با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.