کربوکسی متیل سلولز

 

کربوکسی متیل سلولز چیست ؟

 

کربوکسی متیل سلولز پودری به رنگ سفید تا کرم است که اغلب به عنوان یک اصلاح کننده ویسکوزیته و غلیظ کننده برای تثبیت امولسیون در محصولاتی مانند بستنی و لبنیات و همچنین یک عامل پخش کننده، امولسیفایر، تثبیت کننده، نگهدارنده آب و شفاف کننده عمل می کند.

کربوکسی متیل سلولز را می توان در مواد غذایی، نوشیدنی، داروسازی، محصولات بهداشتی و مراقبت شخصی، کشاورزی و خوراک دام و طیور استفاده کرد.

کربوکسی متیل سلولز که اغلب به عنوان نمک سدیم آن، یعنی سدیم کربوکسی متیل سلولز نیز شناخته می شود، در خمیر دندان، ملین ها، قرص های رژیمی، رنگ های مبتنی بر آب، مواد شوینده، صنایع تولید پارچه و محصولات کاغذی مختلف استفاده می شود.

کربوکسی متیل سلولز (CMC)، همچنین به عنوان صمغ سلولزی یا Tylose شناخته می شود، و به همراه نمک سدیم آن مشتقات مهم سلولز هستند. گروه های کربوکسی متیل متصل (-CH2-COOH) در امتداد زنجیره پلیمری، سلولز را محلول در آب می کند. هنگامی که حل می شود، ویسکوزیته محلول های آبی، سوسپانسیون ها و امولسیون ها را افزایش می دهد و در غلظت های بالاتر، انعطاف پذیری کاذب یا تیکسوتروپی را ایجاد می کند. به عنوان یک پلی الکترولیت طبیعی، CMC بار سطحی را به ذرات خنثی وارد می کند و بنابراین، می تواند برای بهبود پایداری کلوئیدهای آبی و ژل ها یا القای تجمع استفاده شود.

کربوکسی متیل سلولز (CMC) در بسیاری از محصولات از جمله چسب ها، درزگیرها، پوشش ها، منسوجات، سرامیک ها، محصولات معدنی، مصالح ساختمانی و ساختمانی، مواد شوینده لباسشویی، خمیر کاغذ، کاغذ و تنباکو استفاده می شود. به عنوان یک عامل تشکیل دهنده و اتصال دهنده، به عنوان مثال برای آگلومره کردن و چسباندن سنگ آهن به گلوله استفاده می شود.

از آنجایی که CMC از نظر فیزیولوژیکی بی ضرر است، همچنین به طور گسترده در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی و دارویی استفاده می شود. در محصولات غذایی به عنوان غلیظ کننده، تثبیت کننده و چسبنده عمل می کند و به کنترل کریستالیزاسیون، حفظ رطوبت و جذب چربی کمک می کند. در محصولات آرایشی و بهداشتی مانند کرم ها و لوسیون ها باعث غلیظ شدن و تثبیت محصول و بهبود اثر مرطوب کنندگی آن می شود. و در خمیر دندان برای تنظیم مشخصات ویسکوزیته اضافه می شود.

بهبود بافت، تثبیت کف، جلوگیری از ته نشین شدن میوه، جلوگیری از کریستالی شدن شکر (آیسینگ کیک) و چسبندگی آب در بستنی، آبمیوه های گازدار، ژله، مایه کیک و غذاهای رژیمی از جمله مزایای بکارگیری کربوکسی متیل سلولز می باشد.

 

نحوه عملکرد کربوکسی متیل سلولز

 

کربوکسی متیل سلولز به عنوان یک افزودنی غذایی و دارویی دارای عملکردهای غلیظ کننده، تعلیق کننده، امولسیون کننده، تثبیت کننده، شکل دهی، حجیم کنندگی، ضد خوردگی، حفظ تازگی، مقاوم در برابر اسید، محافظت از سلامت و غیره می باشد. این ماده می تواند جایگزین کاربرد صمغ گوار، ژلاتین، آگار و آلژینات سدیم شود.

 

کاربردهای کربوکسی متیل سلولز

 

به طور گسترده ای در صنایع غذایی مدرن مانند مواد غذایی منجمد، نوشیدنی جامد، آب میوه، مربا، نوشیدنی های اسید لاکتیک، چاشنی، بیسکویت، نودل فوری، محصولات نانوایی، محصولات گوشتی و غیره استفاده می شود. اما عملکرد آن به چه شکل است :

ضخیم شدن: می تواند ویسکوزیته بالایی در غلظت کم ایجاد کرده و همچنین به عنوان روان کننده عمل می کند.

احتباس آب: یک اتصال دهنده آب است که به افزایش ماندگاری مواد غذایی کمک می کند.

کمک تعلیق: به عنوان امولسیفایر و تثبیت کننده تعلیق، به ویژه در یخ برای کنترل اندازه کریستال یخ عمل می کند.

تشکیل لایه: می تواند یک لایه روی سطح غذای سرخ شده تولید کند، به عنوان مثال در نودل فوری جهت جلوگیری از جذب بیش از حد روغن گیاهی استفاده می شود.

پایداری شیمیایی: در برابر گرما، نور و مواد شیمیایی رایج مقاوم است.

 

کربوکسی متیل سلولز ویسکوزیته بالا حتی در غلظت کم دارد و طعم غذا را لطیف و صاف می کند. این می تواند هم افزایی مواد غذایی را کاهش دهد و عمر مفید را افزایش دهد. می تواند اندازه کریستال را در مواد غذایی منجمد کنترل کند و از لایه بندی بین روغن و آب جلوگیری کند.

در سیستم اسیدی، محصولات ضد اسید ما پایداری معلق خوبی دارند، بنابراین می تواند ثبات شیر ​​و توانایی امپدانس پروتئین را بهبود بخشد. کربوکسی متیل سلولز را می توان همراه با سایر تثبیت کننده ها و امولسیفایرها برای تکمیل و تقویت اثر یکدیگر و کاهش هزینه استفاده کرد.

 

کاربرد کربوکسی متیل سلولز در صنایع غذایی

 

کربوکسی متیل سلولز در مواد غذایی کاربرد دارد :

 

  • در نوشیدنی ها

کربوکسی متیل سلولز در چای های میوه، نوشیدنی های میوه و آب سبزیجات استفاده می شود تا تفاله میوه ها، انواع مواد جامد یا سایر اشیاء را در ظروف معلق کرده و فرمی پر و یکنواخت و رنگ های روشن به آن ها بدهد و طعم آنها را بهبود بخشد.

در نوشیدنی های شیر با طعم خنثی مانند شیر کاکائو برای افزایش ویسکوزیته شیر کاکائو و جلوگیری از رسوب پودر کاکائو استفاده می شود. لذا نوشیدنی ها را تثبیت و طول عمر تازه نوشیدنی ها را طولانی تر می کند.

 

  • در ژله و مربا

کربوکسی متیل سلولز  که برای ایجاد تیکسوتروپی مناسب استفاده می شود، نقش مهمی در سیستم مقاومتی و حفظ شکل آنها ایفا می کند.

 

کربوکسی متیل سلولز در ژله

 

  • در نودل فوری

کربوکسی متیل سلولز از سینرزیس(هم‌افزایی) جلوگیری می کند و نسبت پف کردن را افزایش می دهد. همچنین در صورت استفاده از آن، کنترل رطوبت، کاهش مقدار آب و کاهش محتوای روغن کاری آسان است.

 

  • در نان و کیک

کربوکسی متیل سلولز ساختار داخلی نان و کیک ها را بهبود می بخشد و خاصیت پردازش و جذب آب خمیر را تقویت می کند.

به کمک آن به ساختار لانه زنبوری نان کمک کنید تا یکنواخت پخش شود، اندازه آن بزرگ شود و سطح آن روشن شود. همچنین از پسرفت نشاسته خمیر جلوگیری کنید و ماندگاری آن را افزایش دهید. از طرفی حالت کشسانی آرد را تنظیم کنید، از چروک شدن نان یا کیک جلوگیری کنید و شکل آن را حفظ کنید.

 

  • در غذاها و دسرهای گندمی منجمد سریع

کربوکسی متیل سلولز حتی پس از چندین بار یخ زدن محصولات به طور مداوم، حالت اولیه را حفظ و طول عمر و طراوت آن را افزایش می دهد.

 

  • در بیسکویت و پنکیک

کربوکسی متیل سلولز کیفیت و بافت آرد را بهبود می بخشد و درجه گلوتن آرد را تنظیم می کند. همچنین از تبخیر رطوبت و پیری بافت جلوگیری کرده و موجب می شود بیسکویت و پنکیک سبک و ترد به همراه داشته باشید.

 

  • در بستنی

کربوکسی متیل سلولز ویسکوزیته محلول مخلوط را افزایش و از شناور شدن چربی جلوگیری می کند. همچنین خاصیت ضد ذوب بستنی را تقویت کرده و طعم آن را لطیف و لذت بخش می کند.

 

  • در محصولات لبنیاتی

کربوکسی متیل سلولز باعث افزایش ضخامت و بهبود کیفیت، وضعیت، طعم و تثبیت محصولات لبنیاتی می شود. وظیفه آن جلوگیری از جدا شدن سرم شیر و بهبود ساختار است. ضمن اینکه دارای قابلیت ضد رسوب، پایداری حرارتی بالا و مقاومت در برابر اسید را دارد.

 

کربوکسی متیل سلولز در لبنیات

 

  • در چاشنی ها

کربوکسی متیل سلولز ویسکوزیته را تنظیم می کند، محتوای جامد را افزایش می دهد، بافت را نرم می کند و طعمی لطیف به چاشنی ها می بخشد. لذا می تواند نقشی مهم را در امولسیون سازی پایدار، بهبود کیفیت و بافت، به حداکثر رساندن اثربخشی برای رنگ، بو و طعم چاشنی ها و افزایش عمر مفید آنها داشته باشد.

 

  • در محصولات ویژه

کربوکسی متیل سلولز همچنین می‌تواند در محصولات با ویسکوزیته فوق‌العاده بالا استفاده شود خصوصا در حوزه های صنعت غذایی مانند نگهداری گوشت، جایی که باید الزامات بسیار بالایی برای ویسکوزیته، وجود داشته باشد.

 

ایمنی کربوکسی متیل سلولز

 

کربوکسی متیل سلولز مدتهاست که ایمن در نظر گرفته می شده است، البته که این امکان وجود دارد که پلی سوربات ها، CMC و سایر امولسیفایرها مانند مواد شوینده عمل کنند تا لایه مخاطی روده را مختل کنند و نتایج این مطالعه ممکن است به امولسیفایرهای دیگر نیز نسبت داده شود. برای تعیین اثرات بلندمدت این امولسیفایرها و سایر امولسیون‌کننده‌ها در سطوحی که مردم مصرف می‌کنند، تحقیقات بیشتری لازم است.

کربوکسی متیل سلولز جذب یا هضم نمی شود، بنابراین سازمان غذا و داروی ایلات متحده (FDA) آن را تایید نموده و اجازه می دهد که نام آن را با عناوینی همچون “فیبر رژیمی” در برچسب های مواد غذایی درج نمایید.

 

 

خرید و فروش کربوکسی متیل سلولز

گروه بازرگانی اکسیر فرایند پارسینا با تجربه سال ها فعالیت در زمینه فروش مواد اولیه غذایی، فروش افزودنی های غذایی، فروش مواد اولیه ی نوشیدنی، فروش مواد اولیه دارویی و همچنین فروش مواد اولیه شیرینی و شکلات، کربوکسی متیل سلولز را با قیمتی بسیار مناسب و کیفیت عالی در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

قیمت کربوکسی متیل سلولز

جهت خرید کربوکسی متیل سلولز و همچنین اطلاع از قیمت کربوکسی متیل سلولز با کارشناسان ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.