کربوکسی متیل سلولز چیست؟

کربوکسی متیل سلولز چیست؟

 

کربوکسی متیل سلولز سدیم (همچنین به نام‌های سدیم کربوکسی متیل سلولز، کربوکسی متیل سلولز، CMC، کربوکسی متیل، سدیم سلولز، نمک سدیم کابوکسی متیل سلولز نیز شناخته می‌شود) یکی از پرمصرف‌ترین افزودنی های غذایی در جهان امروز است.

کربوکسی متیل سلولز (Carboxymethyl cellulose) دارای عملکرد غلیظ کننده، امولسیون کننده، تعلیق، حفظ آب، تقویت استحکام، پف کردن و نگهداری در غذا است. در مواد غذایی، می تواند طعم را بهبود بخشیده، سطح و کیفیت محصول را ارتقا داده و عمر نگهداری را طولانی کند.

کربوکسی متیل سلولز (CMC) یکی از امیدوارکننده ترین مشتقات سلولز است. به دلیل ویژگی‌های سطحی مشخص، استحکام مکانیکی، آب دوستی قابل تنظیم، ویژگی‌های چسبناکی، در دسترس بودن و فراوانی مواد خام، فرآیند سنتز کم‌هزینه و همچنین بسیاری از جنبه‌های متضاد، اکنون به طور گسترده در زمینه‌های مختلف خصوصا حوزه صنایع غذایی غذایی استفاده می‌شود.

دیگر کاربردهای آن در حوزه صنایع کاغذ، نساجی و داروسازی، مهندسی زیست پزشکی، تصفیه فاضلاب، تولید و ذخیره سازی انرژی و غیره می باشد.

 

قیمت فروش و خرید کربوکسی متیل سلولز (CMC)

 

سوالات رایج درباره کربوکسی متیل سلولز

در این مقاله به برخی از پر تکرار ترین سوالات مطرح شده در مورد کربوکسی متیل سلولز خواهیم پرداخت :

 

آیا کربوکسی متیل سلولز برای سلامتی مفید است؟

کربوکسی متیل سلولز (CMC) یک عامل غلیظ کننده است که از واکنش سلولز با مشتقاتی از اسید استیک (اسید موجود در سرکه) ساخته می شود و به آن صمغ سلولزی نیز می گویند. این ماده مدت هاست که ایمن در نظر گرفته شده است.

 

کربوکسی متیل سلولز سدیم چه تاثیری بر روی بدن دارد؟

این افزودنی دارویی برای رفع خشکی و تحریک چشم استفاده می شود. علل شایع خشکی چشم عبارتند از باد، آفتاب، گرما، تهویه مطبوع، استفاده از کامپیوتر، مطالعه و مصرف برخی داروها

 

کاربرد کربوکسی متیل سلولز چیست؟

کربوکسی متیل سلولز به طور گسترده در محصولات غذایی برای جذب و نگهداری آب، کنترل رشد کریستال، ضخیم شدن، به عنوان یک چسب، افزایش عمر مفید و ایجاد بافت مورد نظر استفاده می شود. یکی از کاربردهای حجمی آن نیز در تهیه غذاهای خشک حیوانات خانگی است که با اضافه کردن آب گرم تهیه می شود.

 

پودر کربوکسی متیل سلولز

 

آیا کربوکسی متیل سلولز یک آنتی بیوتیک است؟

در آزمایشگاه توسط باکتري Streptomyces hygroscopicus که یک سويه PTCC1132  می باشد، یک محیط شیمیایی تعریف شده متشکل از کربوکسی متیل سلولز (CMC) برای به حداکثر رساندن تولید آنتی بیوتیک ها، هگزائن H-85 و آزالومایسین ساخته شده است.

 

آیا پودر کربوکسی متیل سلولز مضر است؟

مطالعات نشان داده اند که مصرف طولانی مدت صمغ سلولزی یا CMC می تواند باعث التهاب در جوندگان شود. در مورد مطالعاتی که بر روی انسان انجام شد، یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که مصرف طولانی مدت کربوکسی متیل سلولز می تواند سطح باکتری های مفید و مواد مغذی روده را تغییر دهد.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز سمی است؟

پانل FEEDAP به این نتیجه رسیده که سدیم کربوکسی متیل سلولز برای همه گونه های جانوری ایمن در نظر گرفته می شود. استفاده از سدیم کربوکسی متیل سلولز در تغذیه دام هیچ نگرانی برای ایمنی دام ها ندارد.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز یک آنتی اکسیدان است؟

فیلم‌های CMC ترکیب‌شده با کورکومین فعالیت آنتی‌اکسیدانی قوی نشان داده اند، در حالی که فیلم‌های ترکیب‌شده با ZnO فعالیت ضد میکروبی قوی علیه باکتری‌های بیماری‌زای مواد غذایی نشان دادند.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز برای سلامت پوست مفید است؟

کربوکسی متیل سلولز عمدتا برای ضخیم سازی و تثبیت لوازم آرایشی استفاده می شود، اما به دلیل ساختار پلیمری آن که به عنوان عامل تشکیل فیلم عمل می کند، برای بهبود اثرات مرطوب کنندگی نیز استفاده می شود.

 

کاربرد سدیم کربوکسی متیل سلولز در سلامت پوست

 

آیا کربوکسی متیل سلولز توسط FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده) تایید شده است؟

کربوکسی متیل سلولز اولین مشتق سلولزی مورد تایید FDA است. CMC محلول در آب و همچنین دارای گروه های عاملی فعال است.

 

آیا می توانم از کربوکسی متیل سلولز در شامپو استفاده کنم؟

کربوکسی متیل سلولز را می توان در فرمولاسیون های عاری از ذرات جامد، مایع یا گاز مانند محلول ها استفاده کرد. نمونه هایی از محلول ها شامل شامپوهای مو از جمله شامپوهای ژل مانند و ژل های حالت دهنده (بدون ذرات جامد) هستند.

 

کربوکسی متیل سلولز چه کاربردهایی برای چشم دارد؟

کربوکسی متیل سلولز در درمان خشکی چشم استفاده می شود. به عنوان روان کننده برای رفع سوزش و ناراحتی ناشی از خشکی چشم یا قرار گرفتن چشم در معرض باد یا آفتاب نیز استفاده می شود.

 

چه غذاهایی حاوی کربوکسی متیل سلولز هستند؟

کربوکسی متیل سلولز در بستنی، سس سالاد، پنیر، ژلاتین، شیر خشک نوزادان و آب نبات موجود می باشد.

 

کاربرد سدیم کربوکسی متیل سلولز در بستنی

 

آیا کربوکسی متیل سلولز همان اشک مصنوعی است؟

کربوکسی متیل سلولز (CMC)، یک پلی ساکارید با وزن مولکولی بالا، یکی از رایج ترین پلیمرهای چسبناکی است که در اشک مصنوعی برای رسیدن به زمان ماندگاری طولانی مدت خود بر روی سطح چشم استفاده می شود.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز یک عامل غلیظ کننده است؟

کربوکسی متیل سلولز (CMC) یک هیدروکلوئید با فعالیت سطحی است که می تواند به عنوان امولسیفایر در امولسیون های روغن در آب عمل کند. با این حال نقش اصلی این است که به عنوان ساختار دهنده، غلیظ کننده یا عامل ژل کننده در فاز آبی عمل می کند.

 

کربوکسی متیل سلولز در کجا یافت می شود؟

کربوکسی متیل سلولز سدیم را می توان در مواد غذایی و لوازم آرایشی به عنوان یک اصلاح کننده ویسکوزیته یا غلیظ کننده و به عنوان تثبیت کننده امولسیون یافت. همچنین می توان از آن در تولید رنگ های آب پایه و کاغذ استفاده کرد. قطره چشمی دارویی (اشک مصنوعی) ممکن است حاوی کربوکسی متیل سلولز سدیم باشد.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز یک کربوهیدرات است؟

بله، کربوکسی متیل سلولز کربوهیدراتی است که به طور گسترده به عنوان افزودنی در قرص ها، لوازم آرایشی، برخی از فرمول های هورمونی تزریقی، غذا (به عنوان E466) و به عنوان ماده فعال در پانسمان های هیدروکلوئیدی استفاده می شود.

 

چگونه از قطره چشمی کربوکسی متیل سلولز استفاده می کنید؟

قطره چشمی کربوکسی متیل سلولز (سی ام سی) 10 میلی لیتری فقط برای مصارف چشمی کاربرد دارد. قبل از هر بار استفاده بطری را به خوبی تکان دهید. قطره چشم را با پایین کشیدن پلک به پایین، بچکانید تا یک فاصله بین پلک و چشم ایجاد نماید. پزشک شما بر اساس شرایط شما تعیین می کند که چه مدت باید از قطره چشمی CMC 10 میلی لیتر استفاده کنید.

 

کاربرد سدیم کربوکسی متیل سلولز در قطره چشمی

 

بهترین عامل غلیظ کننده چیست؟

نشاسته ذرت رایج ترین عامل غلیظ کننده مورد استفاده در صنعت است. آن را جهت پرکنندگی با آب یا آبمیوه مخلوط کرده و می‌جوشانند تا ظاهری نیمه شفاف و براق به محصولات ببخشد.

 

چرا از کربوکسی متیل سلولز در مواد شوینده استفاده می شود؟

در شوینده های لباسشویی، از کربوکسی متیل سلولز به عنوان یک پلیمر سوسپانسیون خاک استفاده می شود که برای رسوب بر روی پارچه های پنبه ای و سایر پارچه های سلولزی طراحی شده است و مانعی با بار منفی برای خاک در محلول شستشو ایجاد می کند.

 

چگونه کربوکسی متیل سلولز را در آب مخلوط می کنید؟

پودر کربوکسی متیل سلولز را داخل ظرف بریزید (توجه داشته باشید که ظرف باید خشک باشد)، 95٪ اتانول اضافه کنید تا کاملا مرطوب شود (در حدی که پودر CMC کاملا مرطوب شود، معمولا 1 گرم پودر CMC به اضافه اتانول). سپس آب را اضافه کرده و سریع هم بزنید تا به سرعت به نتیجه دلخواه برسید.

 

تفاوت بین کربوکسی متیل سلولز و سلولز چیست؟

کربوکسی متیل سلولز یک مشتق محلول در آب از سلولز است که تفاوت عمده آن وجود برخی از گروه های کربوکسی متیل آنیونی است که جایگزین اتم های هیدروژن در مولکول سلولز می شوند.

 

 

مقالات مشابه :

 

کربوکسی متیل سلولز

 

خرید و فروش کربوکسی متیل سلولز

گروه بازرگانی اکسیر فرایند پارسینا با تجربه سال ها فعالیت در زمینه فروش مواد اولیه غذایی، فروش افزودنی های غذایی، فروش مواد اولیه دارویی و همچنین فروش مواد اولیه شیرینی و شکلات، کربوکسی متیل سلولز را با قیمتی بسیار مناسب و کیفیت عالی در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

قیمت کربوکسی متیل سلولز

جهت خرید کربوکسی متیل سلولز و همچنین اطلاع از قیمت کربوکسی متیل سلولز با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.