مونوسدیم گلوتامات چیست

مونوسدیم گلوتامات چیست؟

 

 

سوالات رایج درباره مونوسدیم گلوتامات

 

در این مقاله به برخی از پر تکرار ترین سوالات مطرح شده در مورد مونوسدیم گلوتامات خواهیم پرداخت :

 

مونوسدیم گلوتامات از چه چیزی ساخته شده است؟

مونوسدیم گلوتامات (MSG) ، نمک سدیم اسید آمینه رایج گلوتامیک اسید است. اسید گلوتامیک به طور طبیعی در بدن ما و در بسیاری از غذاها و افزودنی های غذایی وجود دارد. MSG به طور طبیعی در بسیاری از غذاها مانند گوجه فرنگی و پنیر وجود دارد.

 

مهمترین مزیت مونوسدیم گلوتامات چیست؟

این ماده طعم بیشتری را در کنار سدیم کمتر ارائه می دهد. در واقع مونوسدیم گلوتامات حاوی تنها یک سوم سدیم به عنوان نمک خوراکی است. همچنین، MSG طعم غذاها را تقویت و افزایش می دهد، چه به طور طبیعی وجود داشته باشد یا به غذاها اضافه شود. گلوتامات با جوانه‌های چشایی ما تعامل می‌کند و به غذاها طعم اومامی یا خوش طعم می‌دهد.

 

آیا مونوسدیم گلوتامات سالم تر از نمک است؟

مونوسدیم گلوتامات دو سوم کمتر از نمک خوراکی سدیم دارد و به غذا طعمی خوش (اومامی) می دهد. طعم و مزه، عاملی کلیدی در تصمیم افراد برای خوردن است. استفاده از MSG به عنوان جایگزینی برای نمک در رژیم غذایی می‌تواند به سالم تر شدن غذا کمک کرده و تأثیرات مثبتی بر سلامتی بگذارد.

 

مونوسدیم گلوتامات در مقابل نمک

 

آیا می توانید هر روز از مونوسدیم گلوتامات استفاده کنید؟

دیکشا احلوات، متخصص تغذیه و متخصص تغذیه بالینی به indianexpress.com گفت که این ماده را می توان به صورت متوسط و ترجیحاً روزانه مصرف نکرد. متخصص تغذیه توصیه می کند مصرف MSG را به 0.55 گرم در روز حفظ کنید و از این حد تجاوز نکنید.

 

آیا مونوسدیم گلوتامات شما را خواب آلود می کند؟

FDA گزارش‌های مربوط به علائم کوتاه‌مدت و خفیف گزارش شده همچون خواب آلودگی توسط افرادی که MSG را بدون غذا مصرف می‌کنند، تایید می‌کند.

 

چه غذاهایی دارای سطح بالایی از مونوسدیم گلوتامات هستند؟

  • فست فود یکی از شناخته شده ترین منابع MSG فست فود است.
  • چیپس و غذاهای میان وعده. بسیاری از تولیدکنندگان از MSG برای تقویت طعم لذیذ چیپس استفاده می کنند.
  • چاشنی ها
  • وعده های غذایی منجمد
  • سوپ
  • گوشت های فرآوری شده
  • چاشنی ها
  • محصولات نودل فوری

آیا مونوسدیم گلوتامات موجب افزایش فشار خون می شود؟

طی برخی آزمایشات مصرف MSG با افزایش معنی‌دار میانگین فشارخون سیستولیک (SBP) و دیاستولیک (DBP) همراه بود. از طرفی زنانی که مصرف مونوسدیم گلوتامات بالایی داشتند، احتمال بیشتری داشت که SBP و DBP افزایش یافته داشته باشند.

 

چه غذاهایی حاوی مونوسدیم گلوتامات به طور طبیعی هستند؟

با این حال، مونوسدیم گلوتامات به طور طبیعی در موادی مانند پروتئین گیاهی هیدرولیز شده، مخمر اتولیز شده، مخمر هیدرولیز شده، عصاره مخمر، عصاره سویا و پروتئین ایزوله و همچنین در گوجه فرنگی و پنیر وجود دارد.

 

کاربرد مونوسدیم گلوتامات در مواد غذایی

 

عوارض مونوسدیم گلوتامات تا چه مدت باقی می ماند؟

علائم ناشی از مونوسدیم گلوتامات معمولاً شدید نیستند و در عرض 72 ساعت به خودی خود فروکش می کنند. با این حال، اگر علائم شما پس از 48 ساعت برطرف نشد یا بدتر شد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید، زیرا ممکن است چیز جدی تری باشد.

 

آیا مونوسدیم گلوتامات برای انسان سمی است؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)  ، مونوسدیم گلوتامات را به عنوان یک ماده غذایی که به طور کلی بی خطر شناخته می شود، طبقه بندی کرده است.

 

فواید مصرف مونوسدیم گلوتامات چه می باشد؟

مونوسدیم گلوتامات طعم غذاهای شور را افزایش می دهد و سدیم کمتری نسبت به نمک دارد (فقط یک سوم مقدار سدیمی که در نمک پیدا می کنید، در این ماده وجود دارد.) محققان اخیرا دریافته‌اند که گنجاندن مونوسدیم گلوتامات در غذا حتی ممکن است به کاهش مصرف بیش از حد نمک نیز کمک کند که این می‌تواند کاهش بیماری‌های قلبی عروقی منجر شود.

 

چگونه می توان تشخیص داد که غذا دارای مونوسدیم گلوتامات است؟

تولیدکنندگان مواد غذایی باید اعلام کنند که MSG چه با نام یا با کد افزودنی غذایی 621 به لیست مواد تشکیل دهنده روی برچسب اکثر غذاهای بسته بندی شده اضافه شده باشد. به عنوان مثال، مونوسدیم گلوتامات را می توان با عناوینی همچون “افزایش دهنده طعم (MSG)” بر روی برچسب های غذایی مشاهده نمود.

 

آیا تخم مرغ حاوی مونوسدیم گلوتامات می باشد؟

این ماده بخش بزرگی از غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت، تخم مرغ و پنیر است، اما در میوه ها و سبزیجات نیز یافت می شود.

 

تخم مرغ در مونوسدیم گلوتامات

 

آیا KFC از مونوسدیم گلوتامات استفاده می کند؟

مطالعات متعدد در سراسر جهان نشان داده است که MSG برای مصرف بی خطر است. KFC به عنوان یک مجموعه شناخته شده، وجود مونوسدیم گلوتامات را در محصولات خود و در تمام ارتباطات خود از جمله بسته بندی محصولات، تابلوهای تبلیغاتی، وب سایت و تبلیغات تلویزیونی طبق قانون ذکر می کند.

 

آیا مونوسدیم گلوتامات فقط حاوی سدیم است؟

مونوسدیم گلوتامات نمک سدیم اسید گلوتامیک، یکی از رایج ترین اسیدهای آمینه طبیعی است. اسید گلوتامیک به وفور در بدن ما تولید می شود و در بسیاری از غذاهایی که هر روز می خوریم، از جمله گوشت، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی و همچنین گوجه فرنگی، ذرت و آجیل یافت می شود.

 

طعم مونوسدیم گلوتامات چگونه است؟

هنگامی که MSG به تنهایی روی زبان قرار می گیرد، طعمی مانند نمک ملایم و بدون کیفیت منحصر به فرد می دهد. این به این دلیل است که مونوسدیم گلوتامات هیچ طعم مشخصی ندارد، بنابراین طعم غذا را تغییر نمی دهد. بلکه یک طعم خاص به نام اومامی “umami” یا طعم پنجم اضافه می کند.

 

آیا سرآشپزهای حرفه ای از مونوسدیم گلوتامات استفاده می کنند؟

سرآشپزهای کلاس جهانی در آشپزی خود از MSG (مونوسدیم گلوتامات) استفاده می کنند و شاید شما بخواهید آن را در خانه امتحان کنید. چرا باید سراغش رفت؟ خیلی ساده است، زیرا چاشنی کردن بسیاری از غذاها با مونوسدیم گلوتامات باعث بهبود طعم آنها می شود!

 

 

مقالات مشابه :

 

مونوسدیم گلوتامات

 

 

خرید و فروش مونوسدیم گلوتامات

گروه بازرگانی اکسیر فرایند پارسینا با تجربه سال ها فعالیت در زمینه فروش مواد اولیه غذایی، فروش افزودنی های غذایی، فروش مواد اولیه دارویی و همچنین فروش مواد اولیه شیرینی و شکلات، مونوسدیم گلوتامات را با قیمتی بسیار مناسب و کیفیت عالی در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

قیمت مونوسدیم گلوتامات

جهت خرید مونوسدیم گلوتامات و همچنین اطلاع از قیمت مونوسدیم گلوتامات با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.