مالتودکسترین چیست

 

مالتودکسترین چیست؟

 

مالتودکسترین یک کربوهیدرات است که از نشاسته‌های طبیعی مانند ذرت، برنج، سیب‌زمینی یا نشاسته گندم به دست می‌آید. این نشاسته نیز یکی از مواد رایج در غذاهایی مانند کیک، آب نبات و نوشابه است. این ماده در صورت استفاده معمولاً بر روی برچسب مواد غذایی درج می شود.

مالتودکسترین برای بهبود بافت، طعم و ماندگاری بسیاری از غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. اکثر تحقیقات نشان می‌دهند که مالتودکسترین به اندازه قند معمولی بی‌خطر است و به باکتری‌های روده شما آسیب نمی‌رساند، باعث پوسیدگی دندان‌ها نمی‌شود و بیش از سایر انواع کربوهیدرات‌ها موجب افزایش وزن شما نمی شود.

اگرچه مالتودکسترین منشا گیاهی دارد، اما بسیار خوب فرآوری شده است. نشاسته ابتدا پخته می شود، سپس اسیدها یا آنزیم هایی مانند آلفا آمیلاز در کنار حرارت اضافه می شود تا آن را به قطعات کوچکتر تجزیه کنند. پودر سفید تشکیل شده محلول در آب است و طعم خنثی دارد.

 

سوالات رایج درباره مالتودکسترین

 

در این مقاله به برخی از پر تکرار ترین سوالات مطرح شده در مورد مالتودکسترین خواهیم پرداخت :

 

مالتودکسترین با بدن شما چه می کند؟

مالتودکسترین می تواند منبع سریع جذب انرژی باشد. یک گرم آن به همان اندازه شکر سفره یا ساکارز حاوی چهار کالری است. بدن انسان پودر مالتودسکترین را به سرعت هضم می کند تا به شما کمک کند تا مقداری سوخت برای عضلات خود دریافت کنید. حالا دلیل این نکته را متوجه شدید که چرا شرکت ها از آن در مقادیر زیادی در تولید نوشیدنی های انرژی زا و نوشیدنی های ورزشی استفاده می کنند.

 

چه غذاهایی حاوی مالتودکسترین هستند؟

لیستی از غذاهایی که حاوی مالتودکسترین می باشند، شامل موارد زیر است :

  • پاستا، غلات پخته شده و برنج
  • جایگزین های گوشت
  • محصولات پخته شده
  • سس سالاد
  • وعده های غذایی منجمد
  • سوپ
  • قند و شیرینی
  • نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی

 

چه زمانی باید مالتودکسترین مصرف کنم؟

مالتودکسترین را می توان در هر زمانی از روز به عنوان یک منبع انرژی موثر استفاده کرد. اما با توجه به اینکه بدن شما بعد از بیدار شدن از خواب نیاز به دریافت کالری دارد، مصرف مالتودکسترین در صبح انرژی لازم برای شروع روز را به شما ارائه می دهد.

 

مالتودکسترین گندم

 

آیا مالتودکسترین سالم است یا ناسالم؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مالتودکسترین را به عنوان یک افزودنی ایمن غذایی تایید کرده است. مالتودکسترین در زنجیره ارزش غذایی غذا به عنوان بخشی از تعداد کل کربوهیدرات ها گنجانده شده است.

 

چرا بدنسازان از مالتودکسترین استفاده می کنند؟

مالتودکسترین قندی است که به سرعت هضم می شود. این ماده به ازای هر گرم، 4 کالری برای شما فراهم می کند و از آنجایی که به راحتی در بدن شما جذب می شود، انرژی را سریعا افزایش داده و این به ویژه برای بدنسازان و به طور کلی وزنه برداران مفید است.

 

نام دیگر مالتودکسترین چیست؟

نام‌های دیگر مالتودکسترین عبارتند از ماده جامد شربت ذرت، نشاسته ذرت اصلاح‌شده، نشاسته اصلاح‌شده برنج، نشاسته اصلاح‌شده تاپیوکا، نشاسته اصلاح‌شده گندم و غیره

 

آیا مالتودکسترین یک عامل التهابی است؟

یک مطالعه جدید بسیار مهم توسط Laudisi و همکاران نشان می دهد که مصرف افزودنی غذایی مالتودکسترین که در بسیاری از غذاهای فرآوری شده گنجانده شده است، منجر به تحریک و التهاب روده می شود. این یافته ها نشان می دهد که این افزودنی غذایی که به طور گسترده استفاده می شود، می تواند یک عامل خطر برای بیماری های التهابی مزمن باشد.

 

آیا مالتودکسترین بر فشار خون تأثیر می گذارد؟

اگر هر یک از علائم مانند تنگی نفس، افزایش فشار خون و همچنین واکنش‌های آلرژیک شدید را پس از خوردن مالتودکسترین تجربه کردید، فوراً با پزشک خود و یا پزشک اورژانس تماس بگیرید.

 

آیا از مالتودکسترین برای عضله سازی استفاده می شود؟

با توجه به این واقعیت که مالتودکسترین به سرعت پردازش می شود، بعید است که به شکل چربی در بدن تجمع یابد. این ماده بلافاصله پس از تمرین استفاده می شود، در نتیجه به کاهش میزان چربی بدن کمک نموده و افزایش توده عضلانی را تضمین می کند.

 

مالتودکسترین برای عضله سازی

 

آیا مالتودکسترین کاملا طبیعی است؟

اولین چیزی که مردم بعد از پرسیدن “مالتودکسترین چیست؟” سوال می ککند این نکته است که: “آیا مالتودسکترین یک محصول طبیعی است؟” از نظر فنی، بله یک محصول طبیعی است و تولید کنندگان آن را از غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی، ذرت و گندم استخراج می کنند.

 

آیا مالتودکسترین از شکر بی خطرتر است؟

اغلب تحقیقات نشان می‌دهند که مالتودکسترین به اندازه قند معمولی بی‌خطر است و به باکتری‌های روده شما آسیب نمی‌زند، باعث پوسیدگی دندان‌ها نمی‌شود و بیش از سایر انواع کربوهیدرات‌ها موجب افزایش وزن نمی شود.

 

آیا مصرف مالتودکسترین بی خطر است؟

با توجه به تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، مالتودکسترین به عنوان یک افزودنی غذایی GRAS (به طور کلی به عنوان ایمن) فهرست شده است. با این حال، شما هنوز هم باید مراقب باشید. اگر این ماده در مقادیر بیش از حد مصرف شود، ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود.

 

آیا مالتودکسترین برای دیابتی ها مفید است؟

بنا به گفته های متخصصین غدد، افراد مبتلا به دیابت، پیش دیابت، زنان باردار (دیابت بارداری) و کسانی که سابقه خانوادگی دیابت دارند، باید از مالتودکسترین اجتناب کنند.

 

آیا مالتودکسترین را باید قبل از تمرین یا بعد از آن مصرف کنم؟

بعد از تمرین بهترین زمان برای مصرف مالتودکسترین است. نکته اصلی این است که مقادیر زیادی کربوهیدرات با گلیسمی بالا مانند مالتودکسترین در مرحله بعد از تمرین، برای کاهش تجزیه عضلات و کمک به ریکاوری لازم است.

 

پودر مالتودکسترین

 

چه مقدار مالتودکسترین می توانید در روز مصرف کنید؟

به طور کلی، ما مقدار بهینه 0.31 گرم مالتودکسترین به ازای هر 1 کیلوگرم وزن خود را تا زمانی که می خواهید وزن کم کنید، توصیه می کنیم. برای به دست آوردن توده عضلانی، 0.625 به ازای هر 1 کیلوگرم وزن خود لازم می باشد. مالتودکسترین و پروتئین باید در هنگام افزایش عضلات به نسبت 2:1 و هنگام کاهش وزن 1:1 باشد.

 

آیا مالتودکسترین فیبر است یا نشاسته؟

مالتودکسترین مقاوم یک فیبر غذایی غیر چسبناک است که به عنوان نشاسته مقاوم نوع V طبقه بندی می شود که با جداسازی ساختار نشاسته تولید می شود.

 

چرا مالتودکسترین باعث افزایش وزن می شود؟

مالتودکسترین شاخص گلیسمی بالایی دارد. در مقایسه با گلوکز که دارای GI 100 است، مالتودکسترین ساعت دارای GI 110 است. مصرف مداوم چنین غذاهایی با GI بالا با خطر بالاتر بیماری قلبی، افزایش وزن و دیابت نوع 2 مرتبط است.

 

مالتودکسترین از چه چیزی ساخته شده است؟

مالتودکسترین یک پلی ساکارید است که به عنوان یک ماده غذایی استفاده می شود. این ماده از نشاسته گیاهی با هیدرولیز جزئی تولید می شود و معمولاً به صورت پودر خشک شده با اسپری هیگروسکوپی سفید یافت می شود.

 

چرا بدنسازان قبل از تمرین نمک مصرف می کنند؟

نمک می تواند به تنظیم انقباض عضلانی، عملکرد اعصاب و حجم خون کمک کند. همچنین سطح مایعات را در بدن شما تنظیم می کند. سطوح پایین سدیم می تواند باعث کم آبی، گرفتگی عضلات یا حتی نارسایی اندام شود.

 

آیا مالتودکسترین یک پروبیوتیک است؟

مانیتول، مالتودکسترین، رافینوز، لاکتولوز و سوربیتول پروبیوتیک هایی با خواص سلامتی اثبات شده هستند. غلات کامل غنی از نشاسته مقاوم به عنوان پروبیوتیک در نظر گرفته می شوند و فرض بر این است که مصرف آنها فواید زیادی برای سلامتی دارد.

 

آیا مالتودکسترین به شما انرژی می دهد؟

GI شاخص گلیسمی، نشان دهنده توانایی یک کربوهیدرات در افزایش سطح گلوکز در خون شما است. بدن شما می‌تواند مالتودکسترین را به سرعت هضم کند که باعث می‌شود در مواقع ضروری، انرژی و کالری دریافتی بسیار موثری در دسترس باشد.

 

 

مقالات مشابه :

 

مالتودکسترین

 

خرید و فروش مالتودکسترین

گروه بازرگانی اکسیر فرایند پارسینا با تجربه سال ها فعالیت در زمینه فروش مواد اولیه غذایی، فروش افزودنی های غذایی، فروش مواد اولیه دارویی و همچنین فروش مواد اولیه شیرینی و شکلات، مالتودکسترین را با قیمتی بسیار مناسب و کیفیت عالی در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

قیمت مالتودکسترین

جهت خرید مالتودکسترین و همچنین اطلاع از قیمت مالتودکسترین با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.