سدیم اسید پیروفسفات چیست

سدیم اسید پیرو فسفات چیست؟

 

سدیم اسید پیروفسفات (sodium acid pyrophosphate) یک ماده پودری سفید و غیر قابل اشتعال است که بی بو و طعم تلخی دارد. این اغلب به عنوان یک عامل جداکننده، بافر کننده و عامل افزایش دهنده در غذاهای پخته شده، پنیر و فرآورده های گوشتی استفاده می شود.

SAPP به نام دی سدیم پیروفسفات نیز شناخته می شود. فرمول شیمیایی آن (Na2H2P2O7) است و به طور گسترده ای به عنوان رقیق کننده در گل حفاری چاه نفت و حتی به عنوان یک پاک کننده صنعتی استفاده می شود. مزایای کلیدی آن عبارتند از:

• در پاکسازی شیمیایی مایعاتی که توسط سیمان آلوده شده اند استفاده می شود.

• ویسکوزیته و استحکام ژل را در سیالات حفاری آب شیرین کاهش می دهد.

• رس های واکنش پذیر را به طور فعال رقیق می کند.

• به شکستن ذرات و رسوبات خاک رس کمک می کند، که آنها را قادر می سازد در طول توسعه چاه نفت استخراج شوند.

 

 

در این مقاله به برخی از پر تکرار ترین سوالات مطرح شده در مورد سدیم اسید پیروفسفات خواهیم پرداخت :

 

اسید پیروفسفات سدیم با بدن شما چه می کند؟

این افزودنی غذایی، یک ماده محرک است و بلع آن ممکن است به دهان، گلو و دستگاه گوارش آسیب برساند و در نتیجه حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات و اسهال ایجاد نماید. SAPP اسیدی است که با جوش شیرین واکنش می دهد و به عنوان یک عامل خمیر کننده عمل می کند.

 

آیا اسید فسفات سدیم بی خطر است؟

فسفات سدیم دارای درجه غذایی، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به عنوان ایمن برای مصرف شناخته شده است و اغلب به عنوان یک افزودنی در تولید مواد غذایی فرآوری شده استفاده می شود. همچنین یک عنصر مهم در بسیاری از محصولات خانگی و داروها است.

 

چه غذاهایی حاوی اسید پیروفسفات سدیم هستند؟

اسید پیروفسفات سدیم می تواند به عنوان یک ماده شیمیایی خمیر کننده نان برای کمک به بالا آمدن آن استفاده شود. در سوسیس برای افزایش طعم و رنگ استفاده می شود. بر اساس مقاله ای از مرکز علوم در منافع عمومی، در سیب زمینی سرخ کرده، این ماده شیمیایی سطح یک ماده سرطان زا به نام آکریل آمید را کاهش می دهد.

 

آیا افزایش مصرف اسید پیروفسفات سدیم، فشار خون را افزایش می دهد؟

طبق تحقیقات افزایش مصرف اسید پیروفسفات سدیم، خصوصا افزایش سطح فسفات، موجب فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک و در نتیجه افزایش سرعت فعالیت قلبی و در نتیجه افزایش فشار خون می شود.

 

سدیم اسید پیرو فسفات چه کاربردهایی دارد؟

این ماده یک پودر بی بو، سفید یا جامد دانه ای است که در طیف گسترده ای به عنوان یک افزودنی غذایی و همچنین در محصولات پاک کننده صنعتی و خانگی به عنوان نرم کننده، به عنوان پاک کننده فلزات و همچنین برای حفاری چاه نفت استفاده می شود.

 

سدیم اسید پیروفسفات در مواد شوینده بهداشتی

 

آیا فسفات برای انسان مضر است؟

به طور کلی، مطالعات انسانی و حیوانی به طور قانع کننده ای اثرات سمی فسفات را در تسریع آسیب شناسی های مختلف، از کلسیفیکاسیون عروقی تا تشکیل تومور و پیری، نشان داده اند.

 

آیا سدیم اسید پیروفسفات همان کرم تارتار است؟

نمک اسیدی مشابه، سدیم اسید پیروفسفات، را می توان با کرم تارتار اشتباه گرفت، زیرا عملکرد مشترک آنها به عنوان بیکینگ پودر است. مصارف خانگی: بی تارتارات پتاسیم را می توان با سرکه سفید برای ایجاد یک ماده پاک کننده خمیر مانند استفاده کرد.

 

پیروفسفات از چه چیزی ساخته می شود؟

SAPP با خنثی سازی جزئی اسید فسفریک درجه مواد غذایی با هیدروکسید سدیم یا کربنات سدیم برای تشکیل مونو سدیم فسفات تولید می شود. کم آبی مونوسدیم فسفات در دمای 250 درجه سانتی گراد باعث تشکیل SAPP می شود. در حال حاضر هیچ روش طبیعی شناخته شده ای برای تولید SAPP وجود ندارد.

 

چقدر سدیم فسفات بی خطر است؟

این موسسه همچنین حد بالایی ایمن برای دریافت فسفر و فسفات 4000 میلی گرم در روز را برای بزرگسالان سالم تعیین کرده است.

 

آیا سدیم اسید پیرو فسفات یک ملین است؟

به نظر می ر سد کاربرد اصلی سدیم اسید پیرو فسفات به عنوان یک ملین است. نمکی که تصور می شود با افزایش مایع در روده کوچک همراه است. این ماده معمولاً بعد از 30 دقیقه تا 6 ساعت منجر به اجابت مزاج می شود.

ترکیب دوبازیک فسفات سدیم و مونوبازیک فسفات سدیم ملینی است که برای رفع یبوست گاه به گاه در بزرگسالان و کودکان استفاده می شود. این دارو بدون تجویز پزشک در دسترس است، اما از این دارو برای کودکان کمتر از 5 سال استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود.

 

چه خمیردندانی دارای سدیم پیروفسفات است؟

در خمیر دندان های Crest (کرست) ، تترا سدیم پیروفسفات و دی سدیم پیروفسفات به عنوان ترکیبات ضد تارتار استفاده می شوند.

 

سدیم اسید پیروفسفات در خمیردندان

 

عوارض جانبی سدیم اسید پیرو فسفات چیست؟

اثرات جانبی سدیم اسید پیرو فسفات شامل موارد زیر است :

  • سردرد یا سرگیجه
  • تشنج
  • کاهش مقدار ادرار یا تکرر ادرار
  • ضربان قلب سریع، آهسته یا نامنظم
  • افزایش تشنگی
  • گرفتگی عضلات
  • بی حسی، گزگز، درد یا ضعف در دست و پاها

 

فسفات چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

عملکرد اصلی فسفر موجود در فوسفات در تشکیل استخوان و دندان است. این ماده نقش مهمی در نحوه استفاده بدن از کربوهیدرات ها و چربی ها دارد. همچنین برای ساخت پروتئین برای رشد، نگهداری و ترمیم سلول ها و بافت ها در بدن مورد نیاز است.

 

کاربرد فسفات در بدن چیست؟

فسفات برای تشکیل استخوان و دندان ضروری است. فسفات همچنین به عنوان بلوک ساختمانی برای چندین ماده مهم از جمله موادی که سلول برای دریافت انرژی، غشای سلولی و DNA (دئوکسی ریبونوکلئیک اسید) استفاده می کند، کاربرد دارد.

 

چرا سدیم اسید پیروفسفات در بیکینگ پودر وجود دارد؟

SAPP به عنوان یک منبع اسید برای واکنش با بی کربنات سدیم (جوش شیرین) استفاده می شود. این امر باعث آزاد شدن بسیار کنترل شده دی اکسید کربن (CO2) می شود که حجم مواد پخته شده را افزایش می دهد.

 

آیا جوش شیرین دارای سدیم فسفات است؟

جوش شیرین تنها یک عنصر دارد: بی کربنات سدیم. بی کربنات سدیم پایه ای است که در تماس با اسیدهایی مانند دوغ یا سرکه واکنش نشان می دهد.

 

سدیم اسید پیروفسفات در چه غذاهایی یافت می شود؟

اسید پیروفسفات سدیم (SAPP) یا دی سدیم پیروفسفات، به طور گسترده در فرآوری مواد غذایی مانند غذاهای دریایی کنسرو شده، گوشت پخته شده و محصولات سیب زمینی برای تنظیم pH، حفظ رنگ و بهبود ظرفیت نگهداری استفاده می شود.

 

اسید سدیم پیروفسفات در مواد غذایی

 

فسفات سدیم چگونه به دست می آید؟

این ماده از سنگ فسفات خالص که به صورت کاملا ریز آسیاب شده به دست می آید. پس از واکنش با اسید سولفوریک واکنش داده و اسید فسفریک تولید می کند. بر اثر این فرایند اسید فسفریک خالص شده و طی واکنش با هیدروکسید سدیم، ماده ای به نام فسفات سدیم را تشکیل می دهد.

 

چه داروهایی حاوی سدیم اسید پیرو فسفات هستند؟

سدیم اسید پیرو فسفات در داروهای آماده سازی روده برای کولونوسکوپی و به عنوان ملین استفاده می شود. سدیم اسید پیرو فسفات با نام های تجاری مختلفی همچون فسفو سودا، سدیم بی فسفات و سدیم فسفات استفاده می شود.

 

آیا مصرف فسفر برای اعصاب مفید است؟

فسفر به اعصاب و عضلات شما کمک می کند تا وظایف خود را به درستی انجام دهند. این ماده بافری است که سطح pH خون شما را متعادل نگه می دارد. فسفر همچنین به شما کمک می کند تا چربی، کربوهیدرات و پروتئین را به انرژی تبدیل کنید. این ماده معدنی در حال حاضر در هر یک از تریلیون ها سلول بدن شما به سختی مشغول فعالیت است.

 

کمبود فسفر باعث چه بیماری می شود؟

هیپوفسفاتمی وضعیتی است که در آن خون شما سطح فسفر پایینی دارد. سطوح پایین فسفر می تواند باعث چالش های زیادی برای سلامتی شود، از جمله ضعف عضلانی، نارسایی تنفسی یا قلبی، تشنج یا کما.

 

 

 

مقالات مشابه :

 

سدیم اسید پیروفسفات

 

 

خرید و فروش سدیم اسید پیروفسفات

گروه بازرگانی اکسیر فرایند پارسینا با تجربه سال ها فعالیت در زمینه فروش مواد اولیه غذایی، فروش افزودنی های غذایی، فروش مواد اولیه دارویی و همچنین فروش مواد اولیه شیرینی و شکلات، سدیم اسید پیروفسفات را با قیمتی بسیار مناسب و کیفیت عالی در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

قیمت سدیم اسید پیروفسفات

جهت خرید سدیم اسید پیروفسفات و همچنین اطلاع از قیمت سدیم اسید پیروفسفات با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.