دکستروز چیست؟

 

دکستروز آبدار چیست؟

 

دکستروز آبدار یا مونوهیدرات یکی از دو مشتق دکستروز است که 60 تا 70 درصد شیرینی ساکارز را دارد. برای طعم بهتر، کیفیت و هزینه کم می توان از آن به طور گسترده در قنادی ها، نوشیدنی ها، بیسکویت ها، محصولات نانوایی استفاده کرد.

این ماده به راحتی حل می شود، بنابراین می توان آن را به طور گسترده در نوشیدنی ها و غذاهای سرد استفاده کرد. همچنین می توان از آن به صورت مصرف مستقیم در بدنسازی و ورزش های سنگین استفاده کرد، زیرا می تواند قدرت بدنی و استقامت را افزایش دهد.

این ماده می تواند به عنوان مایع مکمل برای بیماران مبتلا به قند خون پایین، تب، سرگیجه استفاده شود. دکستروز مونوهیدرات یک ماده مغذی ضروری است که کاربرد وسیعی در صنایع غذایی و دارویی دارد. دکستروز همان گلوکز است، زیرا دکستروز ترکیب شیمیایی مشابه گلوکز دارد. رایج ترین منبع دکستروز که به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان یافت می شود، نشاسته ذرت است.

از آنجایی که دکستروز و گلوکز هر دو D-گلوکز هستند، در واقع دقیقاً مشابه هستند و دکستروز رایج ترین نوع گلوکز است. دکستروز به عنوان یک شیرین کننده مغذی طبقه بندی می شود، به این معنی که در مقایسه با شیرین کننده های با شدت بالا، که معمولاً غیر مغذی هستند یا محتوای بسیار کم کالری دارند، دارای کالری قابل توجهی است.

 

سوالات رایج درباره دکستروز آبدار

 

در این مقاله به برخی از پر تکرار ترین سوالات مطرح شده در مورد دکستروز آبدار خواهیم پرداخت :

 

دکستروز مونوهیدرات برای چه مواردی استفاده می شود؟

دکستروز مونوهیدرات به عنوان شیرین کننده در قنادی ها، شیرینی پزی، دسرها و نوشیدنی ها و به عنوان یک افزودنی در داروها و مکمل ها استفاده می شود.

 

آیا دکستروز آبدار برای سلامتی مفید است؟

استفاده از دکستروز می تواند منجر به افزایش خطرناک قند خون یا تجمع مایع در بدن شود که ممکن است باعث تورم و بروز مایع در ریه ها شود. افراد مبتلا به شرایط قند خون بالا. تورم در بازوها یا پاها باید از دکستروز اجتناب کنند.

 

هدف از تجویز دکستروز آبدار چیست؟

محلول دکستروز یک محلول استریل است که برای تامین آب اضافی بدن و کربوهیدرات ها (کالری از قند) در هنگامی که بیمار قادر به نوشیدن مایعات کافی نیست یا زمانی که مایعات اضافی مورد نیاز است، استفاده می شود. دکستروز در بسیاری از وضعیت های پزشکی مختلف استفاده می شود.

 

عوارض دکستروز مونوهیدرات چیست؟

عوارض جانبی دکستروز عبارتند از :

 

عوارض جانبی دکستروز

 

 • امکان تولید اسید لاکتیک داخل سلولی در زمینه سلول های مغزی ایسکمیک و قند خون بالا (هیپرگلیسمی)
 • پتاسیم خون پایین (هیپوکالمی)
 • احتباس مایعات (ادم)
 • حجم خون بالا یا پایین (هیپر/هیپوولمی)
 • کم آبی بدن
 • تب
 • سردرگمی ذهنی

چه زمانی باید مکمل های دکستروز را مصرف کنم؟

قبل از تمرین، اگر سطح انرژی شما کم باشد، دکستروز می تواند بلافاصله انرژی شما را افزایش دهد. پس از تمرین، در طول ریکاوری، دکستروز راهی سریع برای تامین کربوهیدرات های ریکاوری عضلات و کمک به تسهیل جذب پروتئین است.

چه کسانی نباید دکستروز مصرف کنند؟

اگر به هر یک از ترکیبات دسکتروز یا به محصولات ذرت حساسیت دارید، نباید از قرص، مایع یا ژل دکستروز استفاده کنید.

 

قند یا دکستروز کدام بهتر است؟

دکستروز یکی از کارآمدترین منابع انرژی برای بدن می باشد، زیرا برخلاف سایر قندهای ساده، دکستروز می‌تواند مستقیماً وارد جریان خون شود تا سطح قند خون را بالا برده و آن را به یک درمان سریع الاثر برای بیماران دیابتی و افرادی که از هیپوگلیسمی رنج می‌برند، تبدیل ‌کند.

 

چرا بدنسازان و ورزشکاران از دکستروز استفاده می کنند؟

دکستروز (آکا گلوکز) یک نوع GI (شاخص گلیسمی) بالا و سریع جذب کربوهیدرات ساده است. دکستروز توسط بدنسازان و ورزشکاران برای القای افزایش انسولین و جایگزینی گلیکوژن در سلول های عضلانی که در طول تمرین از دست می رود، استفاده می شود.

 

کاربرد دکستروز برای بدنسازان

 

از طرفی پس از تمرینات سخت، رساندن مواد مغذی و سوخت مورد نیاز به عضلات بسیار مهم است. برای ترمیم و سوخت گیری، مواد مغذی زیادی باید در بدن جابجا شوند. دکستروز به دلیل نقش های متعددی که در بدن انسان دارد مشهور است.

آیا دکستروز آبدار قند خون را افزایش می دهد؟

گلوکز که همچنین به عنوان دکستروز شناخته می شود، بلافاصله سطح قند خون را افزایش می دهد. برخلاف ساکارز یا فروکتوز، گلوکز در حال حاضر به شکلی است که بدن شما می تواند از آن استفاده کند و آن را به سریع ترین منبع کربوهیدرات قابل انتخاب برای شما تبدیل می کند.

 

مصرف استاندارد روزانه دکستروز آبدار چقدر است؟

برای درمان قند خون پایین بزرگسالان، مقدار استاندارد 15 گرم می باشد. اگر در عرض 15 دقیقه پاسخ نداد، دوباره یک دوز دیگر مصرف کنید. اگر ظرف 30 دقیقه پاسخ نداد، با پزشک تماس بگیرید.

دکستروز آبدار چقدر سریع عمل می کند؟

علائم هیپوگلیسمی شما باید در حدود 10 دقیقه پس از مصرف دکستروز خوراکی بهبود یابد. اگر نه، یک دوز دیگر مصرف کنید. اگر پس از مصرف دو دوز، همچنان علائم هیپوگلیسمی را دارید، به پزشک مراجعه کنید. تزریق دکستروز به صورت داخل وریدی در ورید انجام می شود.

 

تفاوت بین گلوکز و دکستروز چیست؟

دکستروز نام رایجی است که برای D-گلوکز استفاده می شود. بنابراین بیشتر خواص شیمیایی و فیزیکی گلوکز و دکستروز مشابه هستند. تفاوت اصلی بین گلوکز و دکستروز در این است که گلوکز شامل هر دو فرم D و L است، در حالی که دکستروز فقط شامل فرم D گلوکز است.

 

آیا دکستروز ضربان قلب را افزایش می دهد؟

در برخی تحقیقات، ضربان قلب پس از افزودن محلول های دکستروز 5، 10 و 50 درصد به طور قابل توجهی کاهش یافت و کاهش، متناسب با غلظت گلوکز در محلول ها بود. این ممکن است به دلیل اثر مستقیم گلوکز بر ضربان قلب ذاتی باشد.

 

چه غذاهایی سرشار از دکستروز مونوهیدرات هستند؟

دکستروز به طور طبیعی در برخی غذاها یافت می شود از جمله :

 

دکستروز در عسل

 

 • عسل
 • خرما
 • زردآلو خشک
 • کشمش
 • غذاهای پر نشاسته مانند سیب زمینی در بدن به دکستروز تبدیل می شوند.

 

آیا دکستروز یک ماده کاملا طبیعی است؟

دکستروز یک قند طبیعی است که از ذرت به دست می آید. اغلب دکستروز را به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی می شناسید که به انواع مواد غذایی از جمله شربت ذرت فروکتوز اضافه می شود. اگرچه این افزودنی فقط در مواد غذایی استفاده نمی شود و از آن در پزشکی به عنوان یک افزودنی دارویی و پزشکی نیز استفاده می شود.

 

آیا دکستروز آبدار به کاهش درد کمک می کند؟

محلول دکستروز (قند) رایج ترین محرک تزریقی است. طرفداران پرولوتراپی ادعا می کنند که این محلول همزمان با شروع توانایی های درمانی طبیعی بدن، درد را تسکین می دهد. پرولوتراپی برای کمک به افرادی که دارای شرایط خاص اسکلتی عضلانی هستند (مشکلاتی در استخوان ها، ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و بافت های نرم شما)، استفاده می شود.

 

آیا دکستروز آبدار یک شیرین کننده مصنوعی است؟

دکستروز به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی در غذاها کاربرد رایجی دارد. شما همچنین می توانید آن را در موادی مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا پیدا کنید. از سوی دیگر، شکر یک کربوهیدرات ساده متعلق به کلاس محصولات شیمیایی مرتبط با طعم شیرین است.

 

آیا بیماران دیابتی باید از دکستروز آبدار اجتناب کنند؟

 

دیابت و مصرف دکستروز

 

دکستروز آبدار باید با احتیاط به افرادی که دیابت دارند داده شود، زیرا ممکن است نتوانند دکستروز آبدار را به همان سرعتی افراد بدون این بیماری پردازش کنند. دکستروز می تواند قند خون را بیش از حد افزایش دهد و باعث ایجاد هیپرگلیسمی شود.

 

کدام قند برای دیابتی ها بهتر است؟

اگر دیابت دارید، می توانید از اکثر جایگزین های قند استفاده کنید، از جمله :

 • ساخارین (Sweet’N Low)
 • آسپارتام (NutraSweet)
 • آسه سولفام پتاسیم (Sunett)
 • نئوتام (Newtame)
 • ادوانتام (Advantame)
 • سوکرالوز (اسپلندا)
 • استویا (Stevia )

 

آیا عسل برای دیابتی ها خوب است؟

به طور کلی، جایگزینی عسل به جای شکر در برنامه غذایی دیابت هیچ مزیتی ندارد. هم عسل و هم قند، بر سطح قند خون شما تأثیر می گذارند. عسل شیرین تر از شکر دانه بندی شده است، بنابراین ممکن است در برخی از دستور العمل ها از مقدار کمتری عسل برای شکر استفاده کنید.

 

بهترین زمان برای ورزش چه زمانی است؟

بین ساعت 2 بعد از ظهر و ساعت 6 بعد از ظهر، دمای بدن شما در بالاترین حد خود است. این ممکن است به این معنی باشد که شما در زمانی که بدن شما آمادگی بیشتری دارد، ورزش خواهید کرد و به طور بالقوه آن را به موثرترین زمان روز برای تمرین تبدیل می کند.

 

نام دیگر دکستروز آبدار چیست؟

دکستروز که با نام گلوکز نیز شناخته می شود، قند ساده ای است که منبع اصلی انرژی بدن است. یک نام جایگزین برای گلوکز دکستروز است، نامی که از اصطلاح dextrorotatory گرفته شده است.

 

 

مقالات مشابه :

 

دکستروز آبدار

 

خرید و فروش دکستروز آبدار

گروه بازرگانی اکسیر فرایند پارسینا با تجربه سال ها فعالیت در زمینه فروش مواد اولیه غذایی، فروش افزودنی های غذایی، فروش مواد اولیه دارویی و همچنین فروش مواد اولیه شیرینی و شکلات، دکستروز آبدار را با قیمتی بسیار مناسب و کیفیت عالی در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

قیمت دکستروز آبدار

جهت خرید دکستروز آبدار و همچنین اطلاع از قیمت دکستروز آبدار با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.