بی کربنات سدیم چیست؟

بی کربنات سدیم چیست؟

 

بی کربنات سدیم به عنوان یک افزودنی و مواد اولیه غذایی، یک ماده قلیایی است. اگر خمیر، حاوی یک ماده اسیدی مانند دوغ، آب مرکبات، استارتر خمیر ترش یا ماست باشد، بی کربنات سدیم با آن واکنش داده و خمیر مایه تولید می کند.

نتیجه واکنش شیمیایی حاصل از ترکیب آن با رطوبت یا مواد مشابه موجب رها شدن حباب هایی از دی اکسید کربن می شود که این اتفاق موجب افزایش قابل توجه حجم محصولات غذایی همچون کیک و انواع نان ها می شود.همانند بیکینگ پودر، بی کربنات سدیم (جوش شیرین) نیز ممکن است بر رنگ و طعم محصولات نهایی تأثیر گذاشته و باعث ایجاد مقداری طعم اسیدی شود.

بی کربنات سدیم (Sodium Bicarbonate) به عنوان یک افزودنی و مواد اولیه دارویی نیز در نقش یک آنتی اسید است که اسید معده را خنثی کرده و همچنین برای تسکین سوزش سر دل و سوء هاضمه استفاده می شود.

 

– قیمت فروش و خرید بی کربنات سدیم

 

سوالات رایج درباره بی کربنات سدیم

در این مقاله به برخی از پر تکرار ترین سوالات مطرح شده در مورد بی کربنات سدیم خواهیم پرداخت :

 

بی کربنات سدیم برای چه مواردی استفاده می شود؟

بی کربنات سدیم یک افزودنی غذایی بوده که به مواد غذایی بافت سبک داده و همچنین یک آنتی اسید است که برای تسکین سوزش سر دل و سوء هاضمه حاصل از اسید استفاده می شود. پزشک شما همچنین ممکن است بی کربنات سدیم را برای کاهش اسیدی شدن خون یا ادرار در شرایط خاص تجویز کند. این داروی گاهی برای مصارف دیگری نیز تجویز می شود.

 

آیا بی کربنات سدیم و جوش شیرین یکی هستند؟

جوش شیرین همان بی کربنات سدیم خالص است، پودری سفید رنگ که کاربردهای زیادی دارد. ممکن است تعجب کنید، اما آنها به سادگی جایگزینی برای یکدیگر هستند.

 

آیا بی کربنات سدیم برای سلامتی مفید است؟

ی کربنات سدیم در هنگام مصرف خوراکی در صورت استفاده مناسب و کوتاه مدت احتمالاً بی خطر است. محصولات ضد اسید بدون نسخه حاوی بی کربنات سدیم توسط FDA ایالات متحده ایمن و موثر در نظر گرفته می شوند. مصرف بی کربنات سدیم در دوزهای بسیار بالا احتمالاً بی خطر است.

 

چرا از بی کربنات سدیم در غذا استفاده می شود؟

جوش شیرین که با عنوان بی کربنات سدیم یا بی کربنات سودا شناخته می شود، یک ماده پخت محبوب است که به غذاهایی مانند نان، کیک، کلوچه و کلوچه ها بافتی سبک و کرکی می بخشد.

 

آیا بی کربنات سدیم برای کلیه ها مفید است؟

 

تاثیر بی کربنات سدیم بر سلامت کلیه

 

نتایج تحقیقات نشان می دهد که بی کربنات سدیم ممکن است موجب بهبود عملکرد کلیه گردیده و به طور بالقوه عملکرد اندوتلیال عروقی را در بیماران مبتلا به CKD بهبود بخشد.

 

آیا بی کربنات سدیم برای انسان مضر است؟

در حالی که بی کربنات سدیم به طور کلی جزو مواد شیمیایی مضر محسوب نمی شود، قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد آن ممکن است منجر به برخی اثرات نامطلوب سلامتی مانند سرفه و عطسه گردد.

 

آیا می توانم بی کربنات سدیم را به صورت روزانه مصرف کنم؟

FDA حداکثر دوز روزانه200mEq  سدیم و200mEq  بی کربنات را در افراد تا 60 سال و حداکثر دوز روزانه 100mEq  سدیم و100mEq  بی کربنات را در افراد بالای 60 سال پیشنهاد می کند. مصرف بی کربنات سدیم از راه خوراکی در دوزهای بالا می تواند نا ایمن باشد.

 

آیا بی کربنات سدیم برای دندان مفید است؟

در حالی که بی کربنات سدیم (جوش شیرین) نمی تواند مانند خمیردندان های حاوی فلوراید از دندان های شما در برابر پوسیدگی محافظت کند، اما همچنان به عنوان یک پاک کننده مناسب برای دندان های شما در نظر گرفته می شود. خمیردندان های حاوی جوش شیرین دارای خواص ضد باکتریایی هستند که می تواند به محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی کمک کند.

 

چه کسانی باید بی کربنات سدیم مصرف کنند؟

بی کربنات سدیم در درمان اسیدوز متابولیک که ممکن است در بیماری شدید کلیوی، دیابت کنترل نشده، نارسایی گردش خون به دلیل شوک یا کم آبی شدید، گردش خون خارج از بدن، ایست قلبی و اسیدوز لاکتیک اولیه شدید رخ دهد، کاربرد دارد.

 

آیا بی کربنات سدیم برای کبد مفید است؟

در صورت امکان از جایگزین های طبیعی برای سلامتی کبد خود استفاده کنید، اما در صورت نیاز محصولات پاک کننده غیر سمی شامل بی کربنات سدیم (جوش شیرین) و سرکه سفید معمولی برای این کار مناسب هستند.

 

چگونه یک شبه از شر دندان های زرد خلاص شویم؟

 

سفید کردن دندان با بی کربنات سدیم

 

از ترکیب پراکسید هیدروژن و جوش شیرین استفاده کنید. استفاده از این مخلوط باکتری ها و تجمع پلاک را از بین می برد تا از شر لکه های سطحی خلاص شوید. یک خمیر ترکیبی از پراکسید هیدروژن و جوش شیرین درست کنید و از آن برای مسواک زدن دندان های خود استفاده کنید. پس از آن، از آب برای شستشوی دهان استفاده کنید. شما همچنین می توانید با استفاده از مقادیر مساوی از هر یک از مواد یک دهانشویه ایجاد نمایید.

 

آیا بی کربنات سدیم باعث افزایش فشار خون می شود؟

مصرف مکمل بی کربنات سدیم طی 8 هفته به طور معنی داری باعث افزایش فشار خون اندازه گیری در بیماران CKD (بیماری کلیوی مزمن) نمی شود.

 

اثرات منفی بی کربنات سدیم چیست؟

شایع ترین عوارض جانبی بی کربنات سدیم شامل احساس تشنگی، گرفتگی معده و ایجاد گاز است. اگر شرایط سلامت خاصی مانند مانند فشار خون بالا، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی دارید، ممکن است در معرض خطر عوارض جانبی جدی تری باشید.

 

بی کربنات سدیم چقدر سریع عمل می کند؟

بی کربنات سدیم بلافاصله پس از مصرف شروع به کار می کند. هر گونه علائم اسیدوز باید پس از 1 الی 2 روز بهبود یابد.

 

نام رایج بی کربنات سدیم چیست؟

بی کربنات سدیم که به نام جوش شیرین نیز شناخته می شود، برای تسکین سوزش معده، ترش معده یا سوء هاضمه اسیدی با خنثی کردن اسید اضافی معده استفاده می شود.

 

بی کربنات سدیم (جوش شیرین)

 

بی کربنات سدیم چگونه بر pH تاثیر می گذارد؟

بی کربنات سدیم، نمک مونو سدیم اسید کربنیک با خواص قلیایی و جایگزینی الکترولیت است. پس از تفکیک، بی کربنات سدیم یون های سدیم و بی کربنات را تشکیل می دهد. تشکیل یون بی کربنات پلاسما را افزایش می دهد و غلظت یون هیدروژن اضافی را بافر کرده و در نتیجه pH خون را افزایش می دهد.

 

وقتی بیش از حد بی کربنات سدیم مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

وقتی فردی بیش از حد بی کربنات سدیم مصرف می کند، بدن سعی می کند تعادل نمک را با کشیدن آب به دستگاه گوارش اصلاح کند و این موجب اسهال و استفراغ می شود.

 

چرا در مواقع اضطراری از بی کربنات سدیم استفاده می شود؟

تجویز بی کربنات سدیم در شرایط خاص، بخش مهمی از درمان برای اسیدوز متابولیک شدید در ایست قلبی در نظر گرفته شده است، زیرا بر اساس ملاحظات پاتوفیزیولوژیک، عادی سازی pH خارج سلولی و درون سلولی نقطه پایانی معنی داری برای احیا در نظر گرفته می شود.

 

چه چیزی باعث کاهش سطح بی کربنات سدیم می شود؟

نمونه هایی از شرایطی که می توانند باعث کاهش سطح بی کربنات سدیم شوند عبارتند از بیماری آدیسون، اسهال مزمن و کتواسیدوز دیابتی

 

چرا از بی کربنات سدیم استفاده می کنیم؟

 

کاربردهای بی کربنات سدیم

 

بی کربنات سدیم یک آنتی اسید است که برای تسکین سوزش سر دل و سوء هاضمه اسید استفاده می شود. پزشک شما همچنین ممکن است بی کربنات سدیم را برای کاهش اسیدی شدن خون یا ادرار در شرایط خاص تجویز کند.

 

چند نوع بی کربنات وجود دارد؟

به غیر از بی کربنات کلسیم، محصولات بی کربنات پتاسیم، بی کربنات سدیم و بی کربنات آمونیوم سه محصول مهم این گروه هستند.

 

بی کربنات سدیم در کجای بدن تولید می شود؟

این ماده در پانکراس تولید می شود. البته معده و لوزالمعده در درجه اول مسئول تولید بی کربنات سدیم هستند که برای قلیایی شدن طبیعی غذا و مایعات مصرف شده ضروری است. بی کربنات سدیم آنقدر برای محافظت از کلیه مهم است که حتی کلیه ها نیز وارد عمل تولید بی کربنات سدیم می شوند!

 

پیشوند بی کربنات به چه معناست؟

پیشوند bi در بی کربنات از یک سیستم نامگذاری می آید و بر اساس این مشاهدات است که در بی کربنات سدیم (NaHCO3) دو برابر کربنات (CO3) در هر سدیم نسبت به کربنات سدیم (Na2CO3) وجود دارد. نام IUPAC برای آن با فرمول شیمیایی آن مطابقت دارد: هیدروژن کربنات سدیم.

 

 

مقالات مشابه :

 

بی کربنات سدیم

 

 

خرید و فروش بی کربنات سدیم

گروه بازرگانی اکسیر فرایند پارسینا با تجربه سال ها فعالیت در زمینه فروش مواد اولیه غذایی، فروش افزودنی های غذایی، فروش مواد اولیه دارویی و همچنین فروش مواد اولیه شیرینی و شکلات، بی کربنات سدیم را با قیمتی بسیار مناسب و کیفیت عالی در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

قیمت بی کربنات سدیم

جهت خرید بی کربنات سدیم و همچنین اطلاع از قیمت بی کربنات سدیم با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.